![]() |
#14
|
|||||
|
|||||
![]() 220W for 12 hours is 220*12 = 2640Wh or 2.64kWh.
2.64kWh * $0.055 = $0.145 per day Thus, approximately $4.30 per month for your lights. But that's assuming your 220W of light are only drawing 220W out the wall. I'm no EE or electrician so I can only offer simplistic explanations, but some of that energy is lost to heat, some of that energy is lost to resistance in the wiring, etc.
__________________
-- Tony My next hobby will be flooding my basement while repeatedly banging my head against a brick wall and tearing up $100 bills. Whee! |
Thread Tools | |
Display Modes | |
|
|