![]() |
#1
|
||||
|
||||
![]() Just interested to see how much everyone spends per month on their tanks per month.
(include all maintance costs, energy costs, and additional animals) Dont include the purchases of equipment. Please also specify type of lighting and number if lights and tank size. Just thought it might be interesting to see. Josh |
#2
|
|||||
|
|||||
![]() I'd tell you but it hurts too much to think about it for more than a few seconds.... :shock:
|
#3
|
|||||
|
|||||
![]() ow!!!! you're right!!!
__________________
Brad |
#4
|
||||
|
||||
![]() The answer is simple...all of it...forever
__________________
take pictures, leave footprints |
#5
|
||||
|
||||
![]() Just interested to see how much everyone spends per month on their tanks
per month. Just thought it might be interesting to see. Josh Josh did my wife ask you to ask this question, are you going to bribe me later, hold my fish for ransom? Tough question, on an average $130 Ranzreefer |
#6
|
|||||
|
|||||
![]() about 1000w of light total for about 12 hours a day
2 lg 4 pumps at a few amps other pumps 3 amps In electricity alone i have to say about $100.00 a month other stuff on average I would say if I am spreading it out from a year over 12 months probably 150 to 200 a month on other stuff. So last year probably $ 250 to $300 per month. This is taking in acount that i purchased new lights and made a reactor. ohhhhh ![]() But it sure ****es off my wife sometimes and it give amazment everytime I walk by my tank.
__________________
No matter what the morrow brings, inventors keep inventing things. ----------------------------------- Jonathan ----------------------------------- www.cakerybakery.ca |
#7
|
||||
|
||||
![]() 8) I enjoy my tank far too much too even think about that. It would probably take away from the enjoyment. Besides, I don't drink, I don't smoke, I don't entertain, I don't eat, I don't go to movies, I don't have friends .......
|
#8
|
||||
|
||||
![]() OK I have just started my marine tank, but I have 2 fresh water tanks and a pond. For the fresh water tanks (90g - 50g) I have 2X40 W flourescent. The indoor pond has a 1000W Mh and a 150 W heat light (for a turtle). It is about 30 bucks a month for food (and I only have fantails and comets) and ...well my electric and water bill is 280 a month.
I just added my marine tank and it has 2X110 W VHO, 2X40 W coralife, 2X30 W actinic and a new 175 W Mh (thanks to Bob). It has a 600 and 2 900 GPH pump and some small power heads. Fortunately like mutaburka I don't smoke, entertain infrequently, eat far too much and I do drink like a fish...well actually a lot more as my fish don't drink. If I'd know it was going to be this expensive...I might have had kids ... no I'd stil rather the tank
__________________
take pictures, leave footprints |
#9
|
|||||
|
|||||
![]() I even let myself get into debt over it, which REALLY annoys my wife.
I figure the halides are about $10-15 per month per bulb. The pumps are, what I think, the biggest consumer of electricity. My hydro bill is around $200-250 per month but that's not just the tanks. Two many hobbies, too many hobbies, funny how everything consumes electricity to get anywhere. What I REALLY need is a greenhouse ... ow ... there goes $20 grand... Expect to pay a lot, espescially when setting up. Definitely, don't do things the way I do them (patch this, band-aid that). Have a plan, and be sure about the plan, before starting anything. Otherwise you find yourself constantly spending $200 on this or that. I just bought a $200 pump. With what money, I don't know. But hey I -needed- that pump so I can have a sump return on my 72g, which, one day, maybe even in 2002, I might actually put water into it. AARRRGGHGH!!!! Um .... what were we talking about again
__________________
-- Tony My next hobby will be flooding my basement while repeatedly banging my head against a brick wall and tearing up $100 bills. Whee! |
#10
|
||||
|
||||
![]() Hi,
At $0.05 a kWh, 60W for pumps (24/7) - $2 a month. Overdrive T8 and HO or 170W for lamps (8 hours / per day) - $2 a month 150W heater (probably 4 hours a day) - $1 a month Food, about $2 a month. Salt and RO/DI...$8 a month. Other additives (Ca media, CO2, carbon) and test kits ...$5 month. So, that's about $20 a month for a fairly simple 90 Gal soft coral reef. Of course, that's just to keep the tank running. Add the cost of purchasing corals and other neat gizmos, and it can be an easy $100 a month habit. - Victor. |