Quote:
Originally Posted by globaldesigns
Yes, I dose calcium, but no I don't spend more... I buy bulk from JL and it is very cheap.... Still cheaper than buying Reefers Best
I should state that buying supplements in crystal form is the cheapest way to do things, when buying the liquids it can cost much more... Buying crystals is very cheap, I then premix and have ready for future use... I have calculated my mixes and dosing's that work for me, and tend to supplement twice a week... Again this was done over time, and my regime works for me... With regular testing, I can then top off anything that may be needed, outside of the normal twice a week dosing regime already in place.
|
I am currently using B-Ionic 2 part but was going to switch to bulk powder form as you correctly stated that it is much cheaper. Have you by any chance tried the mix your own 2 part from Bulk Reef Supply? It says that the kit makes about 8 gallons + 4 gallons of magnesium for about $60, it sounds like a good deal but I haven't tried it myself.