Canreef Aquatics Bulletin Board

Canreef Aquatics Bulletin Board (http://www.canreef.com/vbulletin/index.php)
-   Product Review and Equipment Forum (http://www.canreef.com/vbulletin/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Bulk Reef Supply - High Capacity GFO (http://www.canreef.com/vbulletin/showthread.php?t=42352)

Myka 05-28-2008 03:59 AM

Bulk Reef Supply - High Capacity GFO
 
I put 3/4 cup in my PhosBan Reactor on my 33g... Don't try that at home kids. :D

I can't say how well it works yet, but I can say WOW IT'S CLEAN!!!! Hardly any dust at all when compared to RowaPhos and PuraPhos. It is also way heavier as I can throttle my MJ400 up to full flow and there are no little pieces making it out of the reactor. I do have it throttled back so the GFO is VERY gently fluttering on the top though.

I will update in a week when I see how it's doing.

Stones 08-10-2008 05:00 PM

Just following up on your post. How did the BRS high capacity GFO compare to the other phospate medias?

mseepman 08-10-2008 05:21 PM

I split that order with Myka and I really like it. I was using Seachem before and now I realize how crappy a job it was doing. I don't use the quantities that she uses though...just 4 heaping teaspoons but my Po4 dropped when I just couldn't get the Seachem to drop it any more.

Myka 08-13-2008 05:58 PM

Haha! Ya, some update in a week I did!!! :lol:

I think the BRS HC GFO works at least as well as the RowaPhos, maybe a bit better, and it seems to last quite a bit longer too. I would recommend it to anyone. :)

kwirky 08-17-2008 05:13 AM

a 5 gallon pail runs eight hundred BUCKS! holy cow! public aquarium anyone?

Myka 08-17-2008 05:40 AM

Oh sure, scare people off!!!

I think 1 mL of RowaPhos is about 1 gram. If that is right then the BRS HC GFO 453g for $39 is close to the RowaPhos 500mL for $45. PLUS, once you've ordered 3 times and done 3 product reviews for BRS you become a Preferred Customer, and the prices go down. ;)

whatcaneyedo 12-31-2008 11:03 PM

Rowaphos sells on J&L for $76.95 for 1 L plus tax which would make it 76.95+9.24= $86.19

Bulk Reef Supply High Capacity Granular Ferric Oxide sells for $360 USD for 16 lbs. You could buy more than that or less than that also but for me I'd probably go with 16 lbs at a time.

Now if we go through the checkout at Bulk Reef Supply: tax to cover the duties and brokerage fees is 15% plus $40.94 for shipping will give us $454.94 USD. Converting that to CAD with todays exchange would be $564.58 CAD for 16 lbs

Now to make them both the same units... 16 lbs is 7.3 kg so we can divide $564.58 by 7.3 and we get $77.34 for 1 L

BRS HGFO $77.34
Rowaphos $86.19

However rowaphos can also be purchased for +/- $300 for 5 kg from J&L but its not listed on their website. My guess is that after you gain a little more cost savings by purchasing the 5 kg of rowaphos the prices will be even closer.

I've stocked up on enough Rowaphos during J&Ls boxing day sale to last me at least a year but I'm curious to maybe try the BRS stuff next year.

Oscar 01-01-2009 04:00 PM

Quote:

Originally Posted by mseepman (Post 338998)
I split that order with Myka and I really like it. I was using Seachem before and now I realize how crappy a job it was doing. I don't use the quantities that she uses though...just 4 heaping teaspoons but my Po4 dropped when I just couldn't get the Seachem to drop it any more.

My first order of Bulk Reef GFO arrived yesterday. Later today I will install into my phosban reactor. I am going to try using both carbon and GFO in the same reactor similar to what Bulk Reef demonstrates in their reactor video.

According to the label I should be using 8 tablespoons of GFO which should last 2 months.

Maybe this will finally solve my algae issue.

banditpowdercoat 01-01-2009 05:30 PM

RowaPhos is the wet stuff, right? I Used Rowa initially when I got my reactor, but this time I ordered Phosban from OA. Not even thinking. The Phos id dry, and alot less rinsing I noticed that the Rowa. But, does it work the same, and how does Phosban compare to BRS GFO?

whatcaneyedo 02-01-2009 04:00 AM

I emailed J&L a little while ago about adding the 5 kg bucket of rowaphos to their website and they did. So now I know the price. After tax and with free shipping rowaphos would be $29.53 per pound if you purchase the 5 kg bucket for $324.80

Converted another way the HCGFO from BRS will be about (depends on exchange rate) $35.29 per pound for a $564.58 16 lbs bucket...

Or if you really want the big 40 lbs bucket of HCGFO you'll pay $30.60 per pound. Thats ($820x1.15+$77.15)x1.2=1224.18/40lbs=$30.60/lbs

Rowaphos is cheeper. :biggrin:

mike31154 02-01-2009 05:01 AM

Yow, either way that's still a lot of sheckles for a pile of rust.

Myka 02-01-2009 06:04 PM

Quote:

Originally Posted by whatcaneyedo (Post 383158)
Rowaphos is cheeper. :biggrin:

That's interesting, but only holds true if you're buying the really big containers. If you're buying the 3lbs or less containers, the BRS HC GFO is cheaper. Plus, ime the BRS is better. ;)

whatcaneyedo 02-04-2009 04:39 AM

My dirty tank would blast through 3 lbs in no time... :cry:

How could 15 million Chinese people be wrong :biggrin: Sorry couldnt resist

http://www.theaquariumsolution.com/rowaphos-olympics

mseepman 02-04-2009 05:04 AM

The other thing not considered here is that after becoming a preferred customer, you get things at BRS cheaper and that brings it even more into line. Plus I think it's just better too.:biggrin:


All times are GMT. The time now is 11:56 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.