Canreef Aquatics Bulletin Board

Canreef Aquatics Bulletin Board (http://www.canreef.com/vbulletin/index.php)
-   Reef (http://www.canreef.com/vbulletin/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Is it just me (http://www.canreef.com/vbulletin/showthread.php?t=65951)

Slick Fork 06-29-2010 04:23 AM

Awesome that you jumped in Ian, and again I wasn't trying to single out the retailer as I'm well aware that sometimes you guys don't have any choice. I ran a business myself so I know all about slim margins and overhead and I appreciate that you guys don't necessarily always get to choose your pricing

I'll take a line to acknowledge that you guys and a couple of other retailers really do try to cut the costs and are not necessarily the root of all evil :)

But... Niche market or not, those prices are crazy for something that probably cost $3.00 to manufacture (if that), and no one will convince me that shipping one of those things costs more then $10 or $15. Essentially it's a rigid Canadian tire Juice Jug with a straw.

A large part of the blame falls on us for buying it, but I do shudder a little every time I hear of another product becoming "Exclusive" to one distributor or another or one retailer or another... to me that's just an opportunity for the consumer to pay more. Good for the manufacturer but pretty poor for us (again keeping it general and not trying to bash anybody!)


Quote:

Originally Posted by OceanicCorals-Ian- (Post 531095)
Something told me to look at this thread, since we are the company offering the containers on sale I would love to jump in here! :lol:

We too think the cost of dry goods on some occasions can be high too, especially in the case of the containers among others; however, every other dealer in the country is obligated to sell them for $75 for the 5L and $60 for the 2.5L. I would think we are doing our best here to make things hurt a little less......

I run the containers at home and they are actually really handy and work better than a plastic container with a loose airline sitting in the bottom. Are they worth $75 and $60 respectfully? No. But would I still buy them at regular price if I were a regular hobbiest? Yes. The reason being because they are exactly what I was looking for.

Some things to remember when questioning the cost of goods in our industry when gross margin and profits are concerned;
  1. Niche Market lower production volumes
  2. Cost of production
  3. Cost of Marketing
  4. Cost of R&D
  5. Distributors of the items have to stay in business with "acceptable" margins.
  6. Cost of shipping in minimum quantities
  7. Cost of Duty and custom brokerage
  8. Cost of utilities
  9. Cost to run systems (Salt, Water, Food, misc supplies)
  10. Paying employees
  11. Paying for insurance
  12. Covering costs of business systems including 2-3% for credit card processing and Paypal
  13. Paying for websites and hosting
  14. Absorbing livestock losses
  15. Absorbing returns and defective goods
  16. Advertising
  17. The list goes on and on.....


Slick Fork 06-29-2010 04:30 AM

Quote:

Originally Posted by Wayne (Post 531089)
I certainly hear yah! I was in my LFS not to long ago and looked at one of those gynormis skimmers the size of a small microwave... $1500.

$1500 for some plastic and 4 pumps...

That's more than I paid for my 40" 1080p LCD Sony television... crazy

The Grizz 06-29-2010 04:42 AM

Quote:

Originally Posted by Wayne (Post 531089)
I certainly hear yah! I was in my LFS not to long ago and looked at one of those gynormis skimmers the size of a small microwave... $1500.

$1500 for some plastic and 4 pumps...

That is $500 less then I paid for my TWO 50" plasma TV's.........things that make a person say WTF.:biggrin:

Blue World Aquariums 06-29-2010 05:22 AM

Quote:

Originally Posted by OceanicCorals-Ian- (Post 531095)
Something told me to look at this thread, since we are the company offering the containers on sale I would love to jump in here! :lol:

We too think the cost of dry goods on some occasions can be high too, especially in the case of the containers among others; however, every other dealer in the country is obligated to sell them for $75 for the 5L and $60 for the 2.5L. I would think we are doing our best here to make things hurt a little less......

I run the containers at home and they are actually really handy and work better than a plastic container with a loose airline sitting in the bottom. Are they worth $75 and $60 respectfully? No. But would I still buy them at regular price if I were a regular hobbiest? Yes. The reason being because they are exactly what I was looking for.

Some things to remember when questioning the cost of goods in our industry when gross margin and profits are concerned;
  1. Niche Market lower production volumes
  2. Cost of production
  3. Cost of Marketing
  4. Cost of R&D
  5. Distributors of the items have to stay in business with "acceptable" margins.
  6. Cost of shipping in minimum quantities
  7. Cost of Duty and custom brokerage
  8. Cost of utilities
  9. Cost to run systems (Salt, Water, Food, misc supplies)
  10. Paying employees
  11. Paying for insurance
  12. Covering costs of business systems including 2-3% for credit card processing and Paypal
  13. Paying for websites and hosting
  14. Absorbing livestock losses
  15. Absorbing returns and defective goods
  16. Advertising
  17. The list goes on and on.....

Roger that! Stores like Oceanic and my own are in existence because of a passion for the hobby...not a passion for money. There are plenty of better careers that I could come up with that would make me more money. I can't think of anything I would enjoy more than this, however.

I have friends in other retail industries with average margins who commonly and jokingly refer to this industry as a non-profit society! :lol:

If somebody is making a lot of money on this stuff, it's not the competitive retailer.

zum14 06-29-2010 05:44 AM

This is interesting. Im also curious of the end cost of a t5 bulb. Saying that, I feel like big buisness's, manufacturers, and those market analysts have made the value of a dollar about 10 cents. So a litre of gas thats going for 6 cents in some parts of the world(what its actually worth) is 107 cents here. The sad part is that, like the guys here are saying, there not offered the actual prices either so they do there best to offer us a fair price to be able to keep the hobby going. Unless your talking to your boss about wages. Then that dollar has more value then gold. :lol: Just my 2 cents.

StirCrazy 06-29-2010 01:59 PM

Quote:

Originally Posted by mark (Post 531100)
supply and demand (that's why toilets are so expensive). Need to get more people hooked on reefing to bring the price down.

toilets are expensive becuse they last so long. so spread out over 25 years they are cheep :mrgreen:

DiverDude 07-02-2010 07:48 PM

Volume. A 14K MH bulb is something that doesn't have a lot of application outside our hobby so the production volume on them is low (relatively speaking) so costs are somewhat higher.

On the business side, we as hobbyists 'demand' a 14K colour temperature so the manufacturers oblige -at a price. We pay that price so the beat goes on.

In defense of the LFS, they need to make money too. In fact, if they didn't, they wouldn't exist and we'd have nowhere to run to when we have a tank crash on a Saturday afternoon. No one likes to pay more than they need to for something but a good LFS will provide value beyond the product itself with good advice. Many of them have been known to take-in sick fish or provide a holding tank in an emergency. These are things that are hard to put a price on.

Finally, I know it's not everyone's thing but you should take a spin at making your own gear. It can be a challenge depending on what kind of tools you have but it's very rewarding -and you get to make something *exactly* the way you want.

lastlight 07-02-2010 11:22 PM

Quote:

Originally Posted by DiverDude (Post 531753)
you get to make something *exactly* the way you want.

Lol for me that IS the real problem...or maybe WAS. Someone in Germany or Italy has already made everything far better than I could (and exactly how I want it haha).

Gotta support LFS like you said. I've gotten help or equipment (sometimes stuff that was used in the store) in a pinch when I had no other local and fast options. These relationships are worth much more than the little bit extra you might pay.


All times are GMT. The time now is 08:47 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.